Jsem úplně obyčejná holka z úplně obyčejného města, nevyčuhuju z davu, jsem ráda v pozadí.
Je mi 18, letos maturuju a mám toho až nad hlavu :/ Ráda píšu články, ráda komukoliv poradím nebo pomůžu. Ráda bych se někdy v budoucnu stala psycholožkou a proto mě napadlo založit tenhle blog, původně jen jako poradnu. Ale zkusila jsem štěstí i s články a jen jako pokus je poslala na krasna.cz . Štěstí stálo při mě a jsem za to vděčná :) Blog jako takový pro mě ale není priorita a z každodenních deníčků jsem už nejspíš odrostla :) Přesto se budu snažit přidávat co nejvíce -snad i přínosných- článků, tipů, písniček, prostě co mě napadne. Ráda přijmu konstruktivní kritiku, vulgární a urážlivé komentáře (úplně nejlépe anonymní) absolutně ignoruju. Pokud se ti tu nelíbí, nikdo tě na téhle stránce nedrží! :)) Carpe Diem
btw. Jsem ujetá na miniprasátka :))


Vše o hormonální antikoncepci (článek krasna.cz)

1. února 2012 v 9:21 | Nika |  *Zdraví*
Některé tvé kamarádky ji už nějakou dobu berou a ty už bys s ní také ráda začala, nebo o tom alespoň uvažuješ. Pojďme si shrnout, jak vlastně HA funguje, jak na nás působí a pro koho je, popřípadě není vhodná.


Co je hormonální antikoncepce?
Dá se říct, že HA je nejspolehlivější metodou zabránění početí. Pracuje na principu zabránění dozrání vajíčka a jeho následnému uvolnění z dělohy. Její spolehlivost je zhruba 99 procent při poctivém užívání, přesné procento se udává u každého druhu v příbalovém letáku. Vydává se na předpis od tvého gynekologa nebo gynekoložky, která ti předepíše ten typ HA, který se k tobě nejlépe hodí, proto i když si tvá kamarádka nemůže určitou značku prášků vynachválit, neznamená, že bude vyhovovat i tobě. Cena těch nejčastěji užívaných se pohybuje od zhruba 200 do 1000 korun na tři měsíce, ale samozřejmě se dají sehnat i levnější na 1 měsíc nebo i dražší.

Kdy je vlastně ta správná chvíle začít s HA?

Většina dívek si ji nechá napsat, když chtějí zlepšit svou pleť, (problémy s akné) nebo se chystají zahájit svůj sexuální život. Vyplatí se ji používat, pokud máte stálého sexuálního partnera. Při náhodných a nepravidelných sexuálních stycích bys měla používat raději kondom, ale samozřejmě pokud použiješ obojí, tím lépe. Může se stát, že pokud ti ještě není 15 let a tvůj lékař uzná, že HA je pro tebe zbytečná nebo že jsi na ni mladá, předepsat ti ji nemusí. Ale záleží na uvážení každého gynekologa.

Výhody antikoncepce...
Kromě toho, že zabraňuje početí, upravuje i sílu, trvání a bolestivost tvé menstruace, kterou si můžeš posunout nebo ji na nějakou dobu vynechat. Některé mají blahodárný účinek na pleť, snižují riziko zánětů (dělohy a vejcovodů) a rakoviny (dělohy, vaječníků, tlustého střeva a konečníku). Mají minimální nežádoucí účinky a jsou relativně dobře cenově dostupné.

… a její nevýhody
Některé dívky mohou mít ale při užívání hormonální antikoncepce i problémy, mezi které patří například náladovost a zvýšená podrážděnost, tloustnutí (nejde ale o tukové zásoby, ale o zadržování vody v těle). Hormonální antikoncepce také mírně zvyšuje riziko vzniku trombózy.

A jak si vlastně HA pořídit?
Prvně musíš navštívit svého gynekologa, který tě vyšetří, odebere ti krev, aby vyloučil riziko vzniku trombózy, zeptá se tě na rodinnou anamnézu, a pokud bude vše v pořádku, předepíše ti recept na pilulky, které pro tebe budou nejvhodnější. Samotné prášky pak zakoupíš na recept v lékárně. Obvykle se prodávají balení s třemi platíčky na tři měsíce.

Užívání

Začíná se brát 1. den menstruace, pak je účinná ihned, nebo 2. - 5. den menstruace, pak je účinná od 7. dne užívání. První měsíc se může stát, že budeš "špinit", což znamená, že budeš mít tmavý výtok. Ale o menstruaci jako takovou se nejedná. Pokud se ti to stane, nelekej se, je to poměrně častá záležitost a brzy vymizí. Také záleží, který druh antikoncepce máš: jednofázové mají stejný počet hormonů v každé pilulce, dvoufázové mají polovinu tabletek v platu s vyšším množstvím hormonů a trojfázové mají 3 druhy pilulek s různým množstvím hormonů.

HA obsahuje v platu buďto 21 pilulek - což znamená, že bereš každý den jednu pilulku zhruba ve stejnou hodinu, po 21 dnech je na 7 dní vysadíš a přichází menstruační krvácení. Nebo obsahuje balení 28 pilulek - u těch se sedmidenní pauza nedělá, pouze se berou pilulky bez účinné látky (to znamená že 21dní dívka bere "normální" pilulky s hormony a dalších 7 dní pilulky bez hormonů, ale menstruaci normálně dostává).

Co se stane, pokud si zapomeneš vzít pilulku?
Pokud si onu zapomenutou pilulku vezmeš do 12 hodin od doby, kdy sis ji měla původně vzít, nic se neděje a její účinnost zůstane zachována. Pokud je to déle než 12 hodin, vezmi si ji, co nejdříve můžeš, i přestože by to mělo být ve stejnou chvíli, jako si máš brát pilulku na další den. Její účinnost ale už může být ohrožena. Pokud si jich zapomeneš vzít více, měla by ses poradit se svým lékařem.

A pro koho jsou tyto pilulky nevhodné nebo dokonce nebezpečné?
- Pro ženy a dívky, které mají onemocnění jater, která snižují jejich funkci (žloutenka, cirhóza...).
- Nedoporučuje se pravidelným kuřačkám (kouření poškozuje cévní systém).
- Pro dívky, které mají vrozenou zvýšenou srážlivost krve a předpoklady pro vznik trombózy (mohly by se jim ucpat žíly, což může být i smrtelné).
- Ženám a dívkám, které již trpěly embolií, trombózou nebo prodělaly mrtvici.
- Pro ty, které prodělaly rakovinu, jejíž zhoršení je vyvoláváno ženskými pohlavními hormony obsaženými právě v HA.

A jaká je moje zkušenost s hormonální antikoncepcí?
Já ji užívám už více než tři roky. Zlepšila mi pleť, sice ne úplně uzdravila, ale znatelně mi na akné pomohla a zkrátila se mi menstruace o několik dní. Je sice pravda, že jsem po ní trochu přibrala, ale žádný markantní rozdíl to opravdu není. Mohu i potvrdit, že jsem celkově náladovější, ale zatím jsem nikoho nerozbrečela, nezranila, ani nezabila, tak snad to semnou nebude tak strašné :-) Sama za sebe HA doporučuji. Zatím mi funguje spolehlivě a neměla jsem s ní žádný velký problém.

A co vy? Jaké jsou vaše zkušenosti s jejím užíváním?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Flatly♥ Flatly♥ | Web | 1. února 2012 v 15:46 | Reagovat

Já ji beru asi 1,5 roku a problém taky zatím nemám a mít asi ani nebudu. Co se týče těch pomluv,že nebudu moct mít děti, nevadí mi to. já žádné nechci;)

2 Dom*C Dom*C | Web | 3. února 2012 v 10:39 | Reagovat

hlasuj pro mě prosíím (odkaz ve webu) v Percy Jacksonovi (Osudový Halloween), v Stefanových denících Zrození (Tvé dny budou sečteny) a Chuť krve (Ta tajemná kniha). děkuju móóc. :-)  :-)

3 Mudr.petrak Mudr.petrak | Web | 8. února 2012 v 14:20 | Reagovat

Ahojky, muj mail je mudr.petrak@seznam.cz
ráda ti to zodpovim a poskytnu ti rozhovor.

4 thumbs-up thumbs-up | Web | 13. března 2012 v 17:35 | Reagovat

Tak určite ju nebudem brať len preto, že kamaratky ju už beru...

5 thumbs-up thumbs-up | Web | 13. března 2012 v 17:36 | Reagovat

a aj tak by som ju asi nebrala, take hormonalne svinstvo v mojom tele nema čo robiť, no neviem, radšej by som bola asi aj tehotna.. :D:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama